Jakie są zalety zawarcia umowy spółki u notariusza?


Umowę spółki można zawierać na dwa sposoby – tradycyjny i elektroniczny. Pomimo tego, że elektroniczna rejestracja jest znacznie szybszą formą, to czasami warto poświęcić więcej czasu i umówić się na wizytę u notariusza.

Jeżeli wypełniamy umowę spółki w systemie to musimy się liczyć, że wypełniając szablon nie możemy dodać żadnych wariantów. Natomiast zakładając spółkę z o.o. u notariusza, wspólnicy mają prawo wprowadzić do umowy dodatkowe postanowienia regulujące niektóre, ważne dla spółki i wspólników, kwestie odmienne niż kodeksowo.

Wspólnicy mają prawo uregulować:

  • kwestię dopłat, czyli dodatkowych świadczeń wspólnika na rzecz spółki,
  • kwestię wstąpienia do spółki małżonka wspólnika przy współwłasności majątkowej,
  • kwestię dziedziczenia udziałów po śmierci wspólnika.

W umowie spółki zawartej u notariusza wspólnicy mogą również odmiennie uregulować kwestię zbywalności udziałów oraz kwestię powoływania członków zarządu.

Zawierając umowę u notariusza wspólnicy mogą postanowić, że udziały zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci: posiadanej przez wspólnika rzeczy ruchomej, ogółu praw i obowiązków w spółce.

Podpisując umowę w tradycyjny sposób wspólnicy mają możliwość uprzywilejowania udziałów w spółce, a także podwyższyć kapitał zakładowy.

Podatek PCC

W przypadku zawierania umowy spółki z o.o. w sposób tradycyjny, to notariusz pobiera od nas podatek od czynności cywilno-prawnych. Przy zawieraniu umowy spółki z o.o. przez Internet musimy pamiętać o tym dodatkowym obowiązku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s